NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"
6914
Тонът на времето

Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя

| 09 Август 2024, 13:13 ч.
Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх
Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"
Снимка © БТА

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“. 

По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов. 

Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод

Изложба живопис на смолянската художничка Росица Палийска бе открита тази вечер в зала "Петър Стайков" в Клуба на дейците на културата в Смолян.

Изложбата на Росица Палийска е своеобразна илюстрация на метафорите на поети и писатели, че Родопите са магична планина, каза при откриването актрисата Миряна Найденова. 

Пейзажите и творбите на Палийска са изригване на цветове, на красота и светлина, каза още актрисата. 

В изложбата са събрани платна на художничката, създадени в 10-годишен период, а част от картините не са показвани досега.

Авторката на творбите каза, че картините разкриват Родопите в цялата им необятна палитра, от дълбоко синьо до облачно пурпурно. Родопите са моето вдъхновение, каза Палийска. Тя е завършила Художествената академия със специалност „Стенопис“.

Нейни стенописи могат да се видят в обществени сгради

Членовете на кейпоп групата "Стрей кидс` станаха глобални посланици на марката "Томи Хилфигър", съобщи Ройтерс. 

Осемчленната момчешка група е и първата банда от Южна Корея, посетила престижното събитие "Мет гала" през май в Манхатън. 

Създадохме специален лейбъл - "Томи Хилфигър и "Стрей кидс", това е един от най-вълнуващите проекти, по които сме работили досега, каза дизайнерът пред Ройтерс преди модното си шоу в неделя. 

През миналата година около трийсет звезди на кейпопа станаха лица на различни модни марки, включително на "Версаче", "Диор", "Луи Вюитон", "Гучи", Прада". 

Популярността на представителите на южнокорейския поп води до въздействие, значително по-голямо от това на западните знаменитости. Звезди като "Стрей кидс" са сред най-дългоочакваните гости на ревюта и седмици на модата. Всяка група има свой собствен стил, модата е

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

АВТОРЪТ

Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.

Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,

Нидерландия върна на Индонезия 288 културни предмета от нидерландската национална колекция. Те са били неправомерно взети по време на колониалния период и са от културно значение за Индонезия, съобщи Министерството на образованието, културата и науката.

Става въпрос за четири хиндо-будистки статуи, донесени в Нидерландия от остров Ява през първата половина на XIX век. Другите предмети включват оръжия, монети, бижута и текстил, взети през 1906 г. след война с местни владетели в Бали. Нидерландското присъствие в тогавашните Нидерландски Източни Индии започва през 1800 г. и приключва с обявяването на независимостта на Индонезия през 1945 г., припомнят местните медии.

Досега тези предмети са били под управлението на Музея на света в Амстердам, който има филиали в Ротердам и Лайден. Индонезия поиска артефактите да бъдат върнати и Комитетът за колониалните колекции е посъветва

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за съвременна култура и съвременно изкуство - визуално и музикално, а желанието на фондация „Проект Бузлуджа“ е това да се случва целогодишно, а не само в рамките на три дни. 

Опазването на паметника е кауза на сдружението от години. 

Довечера в Националния театър на Сараево с тържествена церемония се открива 30-ият Сараевски кинофестивал (SFF), предаде босненската агенция ФЕНА.

Най-големият регионален филмов фестивал отново събира почитатели на седмото изкуство в столицата на Босна и Херцеговина, режисьори от страните от региона и света, които в следващите седем дни ще се насладят не само на филмови продукции, но и на множество съпътстващи събития.

В състезателната част на тазгодишното издание на фестивала ще бъдат показани осем пълнометражни игрални, 17 пълнометражни документални, пет късометражни, девет късометражни документални и 11 студентски филма.

От дни из града се веят червените знамена на Сараевския филмов фестивал, а туристи изпълват централните улици. Няколко летни кина са готови да посрещнат публиката.

Честта да открие фестивала се падна на филма на режисьора о

Рядка колекция от сериграфски принтове на Анди Уорхол, изобразяващи кралици, сред които Беатрикс Нидерландска и Елизабет Втора, са изложени в Нидерландия, съобщава АФП.

Експозицията се намира в двореца Хет Лоо, бившата нидерландска кралска резиденция в Апелдорн, Централна Нидерландия.

Озаглавената Royal Edition („Кралско издание“) изложба включва общо 16 гравюри, направени от пионера на попарта малко преди смъртта му през 1987 г., на които са изобразени четири кралици, управляващи по това време.

Освен Беатрикс, бившата кралица на Нидерландия, която присъстваше на откриването на изложбата в четвъртък, и Елизабет Втора, серията включва и портрети на датската кралица Маргрете Втора и кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала.

Особеност на тази колекция, която допринася за нейния кралски статут, е блестящият ефект, придаден на всеки

Трета самостоятелна изложба на Цвети Александрова ще бъде открита в столичната галерия Vivacom Art Hall.

Експозицията е озаглавена „Феникс“ и може да бъде разгледана от 13 до 27 ноември, съобщават организаторите.

В изложбата авторката представя 37 картини. „За име на третата си самостоятелна изложба избрах „Феникс“, защото вярвам, че за всеки човек има нещо, което му дава сила да преодолее трудностите и изпитанията, пред които е изправен, и да се възроди по-силен и добър!“, казва художничката Цвети Александрова. 

„За мен това е изкуството. Рисувам с цялото си сърце и тази изложба се роди от желанието да дам на хората творби, които да ги окрилят да търсят и виждат красивото в себе си и в заобикалящия ни свят. На пръв поглед картините са различни, но дълбоко философски всичките са търсене на спасение от рутината на б

В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.

Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.

Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

„До този момент изготвихме план за опазване и управление на сградата, като проучихме какво е нейното състояние и как трябва да се действа занапред с устойчиви стъпки, за да може да бъде опазвана и реставрирана“, обясни арх. Дора Иванова. 

По думите й от екипа на фондацията в рамките на три години са успели да извършат поредица от дейности за стабилизирането на мозайките на сградата и за нейното почистване, за да може да бъде отворена за посещения. Към момента обаче мозайките вече не са извън риск, а сградата не е отворена. 

Според арх. Иванова причината е административна – липсва модел на управление на сградата, който да позволи нейното отваряне и поддръжка. 

„В момента сградата не се поддържа и трудът на толкова много реставратори от различни държави, дарители и доброволци, е застрашен  заради липсата на достъп“, каза тя. 

Арх. Дора Иванова изрази мнение, че отварянето на сградата е физически възможно, но трябва да бъде решено как да се развие. Сградата е държавна собственост, така че това са решения, които зависят от държавата, коментира тя и допълни, че „един възможен сценарий, който би разплел този възел, е сградата да е под юрисдикцията на Община Казанлък“. Идеята е да има референдум по тази тема и това би придвижило тази невъзможност да се стопанисва и развива обектът, така че това е една от възможностите за управление на сградата, напомни тя. 

По думите на основателя фондация „Проект Бузлуджа“ има конкретни изчисления какво би струвала всяка една от стъпките за опазването на сградата и за превръщането както в център за съвременна култура и изкуство, така и в място за история и туризъм, но предвид влошаването на състоянието на сградата и повишаващата се инфлация, от екипа не се ангажират да дефинират конкретна сума. 

Според арх. Иванова историята както на мястото, така и на самия монумент, е важна изходна точка при формирането на бъдещата концепция. 

„Трябва да я познаваме, да я критикуваме, да я използваме за демократични цели, да разбираме какво и как е функционирало преди, за да взимаме по-добри решения. Със сигурност трябва да започнем от историческата перспектива, но смятам, че тя не е единствена, защото сградата сама по себе си е едно уникално творение, което има много потенциал за нови функции, за развитие и привличане на туристи и за развитието на региона“, каза тя и допълни, че според изчисления на организацията монументът привлича около 50 хиляди туристи годишно.

Тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha започна вчера в подножието на монумента.

Начало на музикалната програма на основната сцена постави групата “Юпитер 7“, след което на сцената се качиха Cool Den и “Уикеда“. Тази година в програмата сме се постарали да има за всекиго по нещо, каза арх. Иванова. Музикалната програма е изключително богата и ще бъде на три музикални сцени. На основната сцена ще се качат любими български банди, а акцентът при монументална сцена е самият паметник, който ще бъде озарен от светлинното шоу на MP студио, обясни тя. 

“Тази година то се нарича “Сигнал”, защото паметникът, известен като “чинията”, е прихванал сигнал от бъдещето, а посетителите ще трябва да го разшифроват на място”, каза арх. Дора Иванова и изрази мнение, че за всички ще бъде много любопитно.

Музикалната програма не е всичко, коментира още тя.

“Тази година новото е, че има фестивална игра, която се състои от десет “Бузлуджа изживявания”, а целта е гостите да научат повече за каузата на фестивала, за мястото, за историята и визията напред във времето, както и да провокираме дискусия за бъдещето на паметника Бузлуджа”, разказа арх. Иванова. Предвидени са още импротеатър, турове, детска програма, работилници, за всеки по нещо.

Както информирахме, към момента достъпът до вътрешността на сградата на Дом паметника на БКП на връх Бузлуджа е ограничен със заповед на Областна администрация с мотива, че тя е опасна за посетители. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ на Йордан Радичков
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ ще могат да гледат зрителите в Троян на 26 ноември, съобщи Станка Марешка, секретар на Народно читалище „Наука &ndas ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Тонът на времето
6914
Тонът на времето

Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал.

| 09 Август 2024, 13:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх
Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"
Снимка © БТА

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“. 

По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов. 

Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод

Изложба живопис на смолянската художничка Росица Палийска бе открита тази вечер в зала "Петър Стайков" в Клуба на дейците на културата в Смолян.

Изложбата на Росица Палийска е своеобразна илюстрация на метафорите на поети и писатели, че Родопите са магична планина, каза при откриването актрисата Миряна Найденова. 

Пейзажите и творбите на Палийска са изригване на цветове, на красота и светлина, каза още актрисата. 

В изложбата са събрани платна на художничката, създадени в 10-годишен период, а част от картините не са показвани досега.

Авторката на творбите каза, че картините разкриват Родопите в цялата им необятна палитра, от дълбоко синьо до облачно пурпурно. Родопите са моето вдъхновение, каза Палийска. Тя е завършила Художествената академия със специалност „Стенопис“.

Нейни стенописи могат да се видят в обществени сгради

Членовете на кейпоп групата "Стрей кидс` станаха глобални посланици на марката "Томи Хилфигър", съобщи Ройтерс. 

Осемчленната момчешка група е и първата банда от Южна Корея, посетила престижното събитие "Мет гала" през май в Манхатън. 

Създадохме специален лейбъл - "Томи Хилфигър и "Стрей кидс", това е един от най-вълнуващите проекти, по които сме работили досега, каза дизайнерът пред Ройтерс преди модното си шоу в неделя. 

През миналата година около трийсет звезди на кейпопа станаха лица на различни модни марки, включително на "Версаче", "Диор", "Луи Вюитон", "Гучи", Прада". 

Популярността на представителите на южнокорейския поп води до въздействие, значително по-голямо от това на западните знаменитости. Звезди като "Стрей кидс" са сред най-дългоочакваните гости на ревюта и седмици на модата. Всяка група има свой собствен стил, модата е

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

АВТОРЪТ

Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.

Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,

Нидерландия върна на Индонезия 288 културни предмета от нидерландската национална колекция. Те са били неправомерно взети по време на колониалния период и са от културно значение за Индонезия, съобщи Министерството на образованието, културата и науката.

Става въпрос за четири хиндо-будистки статуи, донесени в Нидерландия от остров Ява през първата половина на XIX век. Другите предмети включват оръжия, монети, бижута и текстил, взети през 1906 г. след война с местни владетели в Бали. Нидерландското присъствие в тогавашните Нидерландски Източни Индии започва през 1800 г. и приключва с обявяването на независимостта на Индонезия през 1945 г., припомнят местните медии.

Досега тези предмети са били под управлението на Музея на света в Амстердам, който има филиали в Ротердам и Лайден. Индонезия поиска артефактите да бъдат върнати и Комитетът за колониалните колекции е посъветва

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

Довечера в Националния театър на Сараево с тържествена церемония се открива 30-ият Сараевски кинофестивал (SFF), предаде босненската агенция ФЕНА.

Най-големият регионален филмов фестивал отново събира почитатели на седмото изкуство в столицата на Босна и Херцеговина, режисьори от страните от региона и света, които в следващите седем дни ще се насладят не само на филмови продукции, но и на множество съпътстващи събития.

В състезателната част на тазгодишното издание на фестивала ще бъдат показани осем пълнометражни игрални, 17 пълнометражни документални, пет късометражни, девет късометражни документални и 11 студентски филма.

От дни из града се веят червените знамена на Сараевския филмов фестивал, а туристи изпълват централните улици. Няколко летни кина са готови да посрещнат публиката.

Честта да открие фестивала се падна на филма на режисьора о

Рядка колекция от сериграфски принтове на Анди Уорхол, изобразяващи кралици, сред които Беатрикс Нидерландска и Елизабет Втора, са изложени в Нидерландия, съобщава АФП.

Експозицията се намира в двореца Хет Лоо, бившата нидерландска кралска резиденция в Апелдорн, Централна Нидерландия.

Озаглавената Royal Edition („Кралско издание“) изложба включва общо 16 гравюри, направени от пионера на попарта малко преди смъртта му през 1987 г., на които са изобразени четири кралици, управляващи по това време.

Освен Беатрикс, бившата кралица на Нидерландия, която присъстваше на откриването на изложбата в четвъртък, и Елизабет Втора, серията включва и портрети на датската кралица Маргрете Втора и кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала.

Особеност на тази колекция, която допринася за нейния кралски статут, е блестящият ефект, придаден на всеки

Трета самостоятелна изложба на Цвети Александрова ще бъде открита в столичната галерия Vivacom Art Hall.

Експозицията е озаглавена „Феникс“ и може да бъде разгледана от 13 до 27 ноември, съобщават организаторите.

В изложбата авторката представя 37 картини. „За име на третата си самостоятелна изложба избрах „Феникс“, защото вярвам, че за всеки човек има нещо, което му дава сила да преодолее трудностите и изпитанията, пред които е изправен, и да се възроди по-силен и добър!“, казва художничката Цвети Александрова. 

„За мен това е изкуството. Рисувам с цялото си сърце и тази изложба се роди от желанието да дам на хората творби, които да ги окрилят да търсят и виждат красивото в себе си и в заобикалящия ни свят. На пръв поглед картините са различни, но дълбоко философски всичките са търсене на спасение от рутината на б

В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.

Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.

Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

По думите и Open Buzludzha е място за съвременна култура и съвременно изкуство - визуално и музикално, а желанието на фондация „Проект Бузлуджа“ е това да се случва целогодишно, а не само в рамките на три дни. 

Опазването на паметника е кауза на сдружението от години. 

„До този момент изготвихме план за опазване и управление на сградата, като проучихме какво е нейното състояние и как трябва да се действа занапред с устойчиви стъпки, за да може да бъде опазвана и реставрирана“, обясни арх. Дора Иванова. 

По думите й от екипа на фондацията в рамките на три години са успели да извършат поредица от дейности за стабилизирането на мозайките на сградата и за нейното почистване, за да може да бъде отворена за посещения. Към момента обаче мозайките вече не са извън риск, а сградата не е отворена. 

Според арх. Иванова причината е административна – липсва модел на управление на сградата, който да позволи нейното отваряне и поддръжка. 

„В момента сградата не се поддържа и трудът на толкова много реставратори от различни държави, дарители и доброволци, е застрашен  заради липсата на достъп“, каза тя. 

Арх. Дора Иванова изрази мнение, че отварянето на сградата е физически възможно, но трябва да бъде решено как да се развие. Сградата е държавна собственост, така че това са решения, които зависят от държавата, коментира тя и допълни, че „един възможен сценарий, който би разплел този възел, е сградата да е под юрисдикцията на Община Казанлък“. Идеята е да има референдум по тази тема и това би придвижило тази невъзможност да се стопанисва и развива обектът, така че това е една от възможностите за управление на сградата, напомни тя. 

По думите на основателя фондация „Проект Бузлуджа“ има конкретни изчисления какво би струвала всяка една от стъпките за опазването на сградата и за превръщането както в център за съвременна култура и изкуство, така и в място за история и туризъм, но предвид влошаването на състоянието на сградата и повишаващата се инфлация, от екипа не се ангажират да дефинират конкретна сума. 

Според арх. Иванова историята както на мястото, така и на самия монумент, е важна изходна точка при формирането на бъдещата концепция. 

„Трябва да я познаваме, да я критикуваме, да я използваме за демократични цели, да разбираме какво и как е функционирало преди, за да взимаме по-добри решения. Със сигурност трябва да започнем от историческата перспектива, но смятам, че тя не е единствена, защото сградата сама по себе си е едно уникално творение, което има много потенциал за нови функции, за развитие и привличане на туристи и за развитието на региона“, каза тя и допълни, че според изчисления на организацията монументът привлича около 50 хиляди туристи годишно.

Тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha започна вчера в подножието на монумента.

Начало на музикалната програма на основната сцена постави групата “Юпитер 7“, след което на сцената се качиха Cool Den и “Уикеда“. Тази година в програмата сме се постарали да има за всекиго по нещо, каза арх. Иванова. Музикалната програма е изключително богата и ще бъде на три музикални сцени. На основната сцена ще се качат любими български банди, а акцентът при монументална сцена е самият паметник, който ще бъде озарен от светлинното шоу на MP студио, обясни тя. 

“Тази година то се нарича “Сигнал”, защото паметникът, известен като “чинията”, е прихванал сигнал от бъдещето, а посетителите ще трябва да го разшифроват на място”, каза арх. Дора Иванова и изрази мнение, че за всички ще бъде много любопитно.

Музикалната програма не е всичко, коментира още тя.

“Тази година новото е, че има фестивална игра, която се състои от десет “Бузлуджа изживявания”, а целта е гостите да научат повече за каузата на фестивала, за мястото, за историята и визията напред във времето, както и да провокираме дискусия за бъдещето на паметника Бузлуджа”, разказа арх. Иванова. Предвидени са още импротеатър, турове, детска програма, работилници, за всеки по нещо.

Както информирахме, към момента достъпът до вътрешността на сградата на Дом паметника на БКП на връх Бузлуджа е ограничен със заповед на Областна администрация с мотива, че тя е опасна за посетители. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ на Йордан Радичков
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.