NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"
6908
Тонът на времето

Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя

| 09 Август 2024, 13:13 ч.
Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх
Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"
Снимка © БТА

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал „Пиано екстраваганца“.

В програмата ще звучат творби на Шопен и Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.   

Марко Рейес е роден през 2002 г.  Започва музикалното си образование на 16-годишна възраст в Университетския институт за изящни изкуства под ръководството на професорите Синди Солорсано Авалос и Анатолий Затин. По време на следването си е акомпаниращ пианист на Филхармоничния оркестър на щата К

Концертът „90 години Васил Казанджиев“ на Русенската опера е част от „Софийски музикални седмици" (СМС) и е със специално подбрана програма, за да продължи честванията на един от най-големите съвременни и емблематични композитори и диригенти на България, съобщават от екипа на международния фестивал. 

Солист е Надежда Цанова (пиано), а диригент – Йордан Камджалов.

Програмата представя една от ранните творби на Казанджиев и едно от най-новите му произведения. Празнична музика „Псалми и ритуали” е съз­дадена през 1972 г. и е посветена на 10-го­диш­нината на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. В това произведение са очертани майсторското владеене на музикалната материя и изпол­зването на тембровите похвати в многостранното развитие на формата, коментират от СМС

Вили Николов подрежда нова изложба живопис в столичната галерия „Минерва“.

Експозицията ще бъде открита на 12 септември и ще продължи до 9 октомври, съобщават организаторите.

Вили Николов е роден на 22 януари 1976 година в София. Изявява се в областта на графиката, живописта, илюстрацията и рисунката. Работи с масло, темперни бои, акварелни бои, пастел. Негови творби са притежание на испанската кралица София, на бившия испански премиер Хосе Мария Аснар, на българското посолство в Мадрид, посолството на Венецуела в България, както и в частни колекции в България, Германия, Австралия, Гърция, Франция, Италия, Нова Зеландия, Русия, Турция, Украйна, Узбекистан, Йордания, САЩ.

/ВСР

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Певецът Шуга, член на К-поп групата Би Ти Ес, е карал електрически скутър със седалка в нетрезво състояния, предаде Асошиейтед прес. 

Докато е паркирал електрическия си скутър, Шуга паднал. Полицейски служител го забелязал и му направил тест за наличност на алкохол, който се оказал  положителен. К-поп изпълнителят е глобен и му е отнета шофьорската книжка.

Електрическият скутър по принцип е вид превозно средство без седалка, но на този, който управлява Шуга, е имало, съобщават от местната полиция. Според южнокорейския закон за движение по пътищата този вид тротинетка подлежи на санкциониране при нарушаване на правилата.

Полицейският участък в Сеул допълва, че задържа Шуга за нарушаване на Закона за движение по пътищата. Към момента не е ясно дали е започнало   разследване. 

Звездата на К-попа се извини в онлайн платформа, казвайки, ч

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за съвременна култура и съвременно изкуство - визуално и музикално, а желанието на фондация „Проект Бузлуджа“ е това да се случва целогодишно, а не само в рамките на три дни. 

Опазването на паметника е кауза на сдружението от години. 

С концерт-изповед и много гост певци започна турнето на група "СкандаУ". Първата вечер от " СкандаУ Тур 2024" бе в Летния театър във Велико Търново и продължи близо 3 часа. Тя предложи много изненади както за публиката, така и за двамата изпълнители от групата - Йонислав Йотов - ТоТо и Лъчезар Евтимов - Лъчо.

Още съвсем в началото на техните изпълнения ТоТо със сълзи на очи каза, че не се чувства добре и не е сигурен, че ще успее да продължи. Той седна на ръба на сцената пред учудените погледи на Лъчо, музикантите, балета и публиката, и изказа опасенията си, че няма да може да предложи на почитателите си това, за което са дошли. ТоТо обясни, че дължи емоциите си не само на вълненията си от срещата със зрителите, но и на дълго потискана тежест в себе си. "Незаменимо е човек да усети подкрепа и любов", каза той и благодари за топлото посрещане.

След продължилата дълго изпо

Групата Ali ще има концерт в София, на 13 юли, в „Маймунарника“, съобщават от Projector Plus.

Софийският концерт е един от последните за музикантите преди излизането на дебютния им албум тази есен.

В Бургас Ali гостува на 8 септември. Следват изпълненията на два летни фестивала – Hills of Rock 2024, където ще свирят на 25 юли (Пловдив), и на 6 септември в рамките на  Rebel Rebel By The Sea във Варна.

В Ali са Али Абдала – вокали и китара, Емил Доков – беквокали, Калоян Димитров – бас китара, Петар Шварц – китара, Антони Иванов – китара, и Орлин Станчев – барабани.